HIFU

 

  • HIFU nebezpečné oblasti
  • Kontraindikácie
  • História a súčasnosť vysokointenzívneho zaostreného ultrazvuku HIFU
  • Klinický test- v ňom sa dozvieme aké má HIFU účinky, pre koho je najviac vhodné, jeho nežiaduce účinky
  • Kto môže HIFU obsluhovať a naše zhrnutie
 

 

Tak ako všetky ošetrenia, aj HIFU má svoje kontraindikácie. 

Okrem nich, má aj tzv. za nebezpečné oblasti, ktorým sa treba vyhnúť. Pre správne a bezpečné ošetrenie sa robí maping. Ku kúpe prístoja je samozrejmé školenie, kde Vás naučíme, ako bezpečne a efektívne pristroj používať.

 

HIFU oblasti ktorým sa treba vyhnúť- NEBEZPEČNÉ OBLASTI

 
Oči – počas HIFU liečby sa treba vyhnúť jemnej pokožke okolo očí, v žiadnom prípade nezasahujeme do oblasti očných viečok! Ultrazvukové vlny môžu spôsobiť poškodenie očí a okolitých tkanív, čo môže viesť k problémom so zrakom alebo iným komplikáciám.
 
Pery – Pery sú ďalšou oblasťou, ktorej sa treba počas HIFU liečby vyhnúť. Ultrazvukové vlny môžu spôsobiť poškodenie pier a okolitých tkanív, čo môže viesť k opuchom, podliatinám alebo iným komplikáciám.
 
Kosti – liečba HIFU by sa nemala vykonávať na kostnatých oblastiach tváre alebo tela. Ultrazvukové vlny môžu spôsobiť poškodenie kostí, čo môže viesť k zlomeninám alebo iným komplikáciám.
 
Lymfatické uzliny – liečba HIFU by sa nemala vykonávať na lymfatických uzlinách alebo v ich blízkosti. Ultrazvukové vlny môžu spôsobiť poškodenie lymfatického systému, čo môže viesť k opuchu, infekcii alebo iným komplikáciám.
 
Tetovanie – HIFU ošetrenie by sa nemalo vykonávať na miestach kože s tetovaním. Ultrazvukové vlny môžu spôsobiť poškodenie atramentu a okolitých tkanív, čo môže viesť k zjazveniu alebo iným komplikáciám.
 
Pri nesprávne zvolenej hĺbky môže dôjsť k dočasnej paralýze tváre a nechcenému úbytku tuku v tvári.
 
Vyhýbame aj štítnej žľaze a larynxu (ohryzku)
 

Hifu sa nesmie vykonávať na čerstvých vyplniach a botoxe. Odporúča sa počkať minimálne 4 týždne, kvôli prehrievaniu tkanív.

 Kontraindikácie

  • kardiostimulátor a kovové časti v ošetrovanej oblasti.
  • tehotenstvo, laktácia, 
  • onkologické ochorenie.
  • zápalové ochorenia v mieste ošetrenia.
  • herpetické infekcie, aktívnej infekcie, vrátane AIDS a infekcia HIV.
  • epilepsia a ďalšie neurologické poruchy.
  • kožné ochorenia (psoriáza, ekzém, vitiligo…)
  • nedávny chirurgický zákrok a/alebo injekcie.
  • protizápalové lieky, kortizón.
  • otvorené alebo infikované rany.
  • tumor.
  • diabetes.
  • antikoagulačné lieky- najčastejšie heparín, warfarín a kyselina acetylsalicylová

História a súčasnosť vysokointenzívneho zaostreného ultrazvuku (HIFU) 

 
 
 
 

Základ HIFU je založený na tepelných vlastnostiach opísaných Woodom a Loomisom v roku 1927. Následne, v roku 1942, Lynn et al opísali použitie generátora zaostreného ultrazvuku (US) schopného vyvolať fokálne tepelné poškodenie ex vivo vzoriek pečene ako ako aj mozgy zvierat cez zasahujúcu pokožku hlavy, lebku a meningy bez náhodného poranenia kože.  V 50. rokoch 20. storočia bratia Fryovci vyvinuli transkraniálny systém HIFU, ktorý bolo možné použiť po kraniotómii na zacielenie na hlboko uložené oblasti mozgu u primátov, čím sa zvýšil záujem o abláciu HIFU na liečbu pohybových porúch, ako je Parkinsonov syndróm.

HIFU A ZDRAVOTNÍCTVO:

HIFU sa v zahraničí používa na liečbu rakoviny-prostaty, prsníkov,  vysoko intenzívny fokusovaný ultrazvuk riadený magnetickou rezonanciou je novou vznikajúcou metódou, ktorá zrejme sľubuje terapeutické využitie pri ischemickej aj hemoragickej cievnej mozgovej príhode

HIFU V KOZMETOLÓGIÍ:

 White a spol. oznámili prvé dermatologické, estetické použitie HIFU v roku 2008 a HIFU bol schválený Food and Drug Administration (FDA) v roku 2009 na použitie pri browliftingu. V súčasnosti sa používa na omladenie tváre, lifting, spevnenie a kontúrovanie tela, odbúravanie tuku. Princípom HIFU je vyvolať bunkové poškodenie a redukciu objemu cieľovej oblasti selektívne pomocou koagulácie generovaním okamžitých mikrotermálnych lézií prostredníctvom akumulácie vysokofrekvenčných ultrazvukových lúčov v špecifickom mieste tkaniva bez akéhokoľvek poškodenia epidermy a priľahlého tkaniva.

Klinický test

Do štúdie bolo zaradených 20 pacientov s vráskami na tvári a laxitou kože.Vek pacientov sa pohyboval od 37 do 75 rokov (priemerne 52,3 roka). Boli ošetrené zariadením HIFU (systém Ulthera; Ulthera Inc., Mesa, AZ, USA) na celú tvár, okrem nosa a očí, pomocou nasledujúcich sond: 4 MHz, hĺbka ohniska 4,5 mm; 7 MHz, hĺbka ohniska 4,5 mm; a 7 MHz, hĺbka ohniska 3,0 mm. Použili sme rukoväte, ktoré dodávali energiu pri 7,5 MHz a ohniskovej hĺbke 3,0 a 4,5 mm. Lokálny lidokaín/prilokaínový krém (EMLA krém; Astra Pharmaceutical Products Inc., Westborough, MA, USA) bol aplikovaný pod  obväz počas 60 minút.

Každá sonda dodávala súbor impulzov v lineárnom poli v 1 cm intervaloch. Podľa veľkosti tváre bolo doručených 400 až 500 záberov. Pred liečbou a 3 a 6 mesiacov po liečbe sa získali štandardizované fotografie čelných pohľadov a pohľadov pod uhlom 45° spolu s profilmi z každej strany.

Klinické hodnotenie bolo založené na vyhodnotení fotografií pred liečbou a po liečbe dvoma nezávislými lekármi, ktorí sa priamo nezúčastnili liečby. Rozdelili tvár na sedem oblastí (supraorbitálna, zygomatická, infraorbitálna, periorálna, lícna, preaurikulárna a čeľustná línia, okrem nosa a periorbitálnych oblastí). Na posúdenie závažnosti vrások na tvári a laxnosti kože sme upravili osembodovú fotografickú škálu.

Skóre hodnotenia lekárov

Všetci pacienti vykazovali klinické zlepšenie po liečbe v porovnaní s východiskovou hodnotou. Reprezentatívne fotografie sú zobrazené v Obr  (bol získaný súhlas pacientov). Všetkých sedem oblastí ukázalo klinické zlepšenie po 3 a 6 mesiacoch v porovnaní s východiskovou hodnotou. Zlepšenie bolo významné 3 mesiace po liečbe a účinnosť sa udržala počas 6 mesiacov. Priemerné skóre ochabnutosti vrások a pokožky sa najviac znížilo v oblasti čeľuste a periorbitálnej oblasti

 (Tabuľka 1,Obr).

 

Externý súbor, ktorý obsahuje obrázok, ilustráciu atď. Názov objektu je ad-27-688-g001.jpg

 
Klinické fotografie zobrazujúce pred (A, D), 3 mesiace (B, D) a 6 mesiacov (C, F) po vysokointenzívnom zameranom ultrazvukovom ošetrení.
 
 

Skóre spokojnosti pacientov

V prieskumoch spokojnosti pacientov podľa oblastí boli skóre po 3 a 6 mesiacoch 3 alebo vyššie. Oblasť čeľuste, periorálna oblasť a oblasť líc vykazovali najvyššie skóre spokojnosti. Pozorovali sme, že po 6 mesiacoch sa spokojnosť znížila vo všetkých oblastiach, s výnimkou oblasti líc, ktorá namiesto toho vykazovala zlepšenie (Tabuľka 2,Obr).

Externý súbor, ktorý obsahuje obrázok, ilustráciu atď. Názov objektu je ad-27-688-g003.jpg
 
Skóre spokojnosti pacientov pre ošetrované oblasti. 1: nespokojný; 2: trochu spokojný; 3: spokojný; 4: veľmi spokojný; 5: Veľmi spokojný.
 

Nežiaduce účinky

Keď sme sa pýtali na nežiaduce účinky, šesť pacientov malo erytém a opuch a dvaja pacienti mali purpuru a modriny. Tieto však ustúpili do 2 týždňov bez akýchkoľvek trvalých komplikácií. Počas 6 mesiacov po liečbe neboli zaznamenané žiadne závažné nežiaduce udalosti, vrátane neuralgie, nervovej obrny, ťažkého edému (poškodenie lymfy), pľuzgierov alebo tukovej atrofie. Okrem toho neboli hlásené žiadne dlhodobé nežiaduce účinky u 15 pacientov, ktorí odpovedali po 12 mesiacoch.

Ochota pokračovať a odporučiť vysoko intenzívnu sústredenú ultrazvukovú liečbu

Keď sme sa pýtali, či pacienti chcú dostať viac ošetrení a odporučili by liečbu ostatným, väčšina z nich odpovedala kladne. Jeden pacient si však neželal preliečenie z dôvodu neuspokojivej účinnosti a dvaja pacienti uviedli, že by liečbu neodporúčali ostatným kvôli nákladom 

Kto môže obsluhovať HIFU a naše zhrnutie

HIFU je bezpochyby skvelý prístroj v omladzovaní a tvarovaní tela.  Od roku 2008 do súčasnej doby patrí k tým najlepším neinvazívnym metódam a my sami s ním máme dramatické výsledky a veľkú spokojnosť klientov. Neodporúčame ho, ale do neskúsených, alebo zle zaškolených rúk. Pokiaľ cítite, že HIFU pre Vás zatiaľ nie je, sú na trhu skvelé alternatívy HIFU- napríklad mezoterapia, mikroneedling, dobrá a pravidelná tvárová masáž, EM prístroje na telo a tvár. Sústreďte sa na to, na čo sa cítite momentálne, viac sa vzdelávajte, pravidelne sa zúčastňujte kongresov, školení a ten pravý čas na HIFU čoskoro príde. 

Pokiaľ ste ale presvedčená/ ý, že HIFU chcete, tak nás neváhajte kontaktovať. 

 Zdroje: 

naše poznatky a prax, školenie priamo od výrobcu nášho HIFU

https://www.urologichistory.museum/the-scope-of-urology-newsletter/issue-6-summer-2021/history-of-high-intensity-focused-ultrasound-(hifu)-for-prostate-cancer

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4695420/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30295987/

 

Shopping Cart0

Košík

Prihlásiť sa